Puk, puk, czy zastałem powiat?

Categories: Lokalnie
Comments: Comments Off
Published on: 24 czerwca 2014

Wypada zapytać, bo czasem odnoszę wrażenie, iż jest nieobecny. Pod koniec tej kadencji raczej nie obrodziło w inwestycje, ale nie ma też co ukrywać, że jednym z przyczynków do tego jest kryzys. Nie będę rozwijał kwestii innych przyczyn, bo to temat na oddzielny artykuł.

Szereg tegorocznych inwestycji na drogach powiatowych ma być współfinansowana przez gminy. Pośród wspomnianych, na przykład w Ożarowie Mazowieckim, miałby to być chodnik łączący ul. Poniatowskiego z ul. Strzykulską. Z kolei w Lesznie miałby to być chodnik w Wąsach Wsi lub remont ul. Leśnej w Zaborowie. I te „lub” okazuje się być problematyczne.

Pierwotną intencją starostwa była budowa chodnika w Wąsach. W tym celu wykonano dokumentację i przejęto od mieszkańców tej miejscowości stosowne grunty. Warto zaznaczyć, że mieszkańcy przekazali je dobrowolnie ponieważ są zainteresowani szybką poprawą bezpieczeństwa swoich dzieci i siebie. Niestety kierowcy nadużywają prędkości w tym miejscu.

I tutaj pojawia się tak zwana Wielka Polityka, bo rada gminy Leszno, na specjalnie w tym celu zwołanej sesji, podejmuje decyzję, iż współfinansowanie będzie dotyczyć ul. Leśnej w Zaborowie. Niewątpliwie ten remont jest konieczny, niemniej niewykonalny. Prozaicznie nie ma na to wymaganej dokumentacji. W najlepszym razie byłby wykonany w przyszłym roku, najdalej za dwa lata.

Mamy więc sytuację, w której możliwa do realizacji inwestycja jest skreślana na rzecz inwestycji niemożliwej. A wszystko zapada poza decydentami powiatowymi, którzy, w zasadzie, mogą się tylko temu podporządkować. Czy to są decyzje racjonalne powodowane troską o mieszkańców?

Powstaje pytanie po co taki powiat, czemu ma służyć Zarząd Powiatu, Rada Powiatu, Zarząd Dróg Powiatowych i wypełniony urzędnikami budynek w ożarowskim Kablu? Jeśli decyzje która droga ma być remontowana i w jakim zakresie w praktyce zapadają w gminnych ratuszach, to po co taki powiat? Starczy urzędnik, który będzie wypełniał i wysyłał stosowne dokumenty.

Komuś zabrakło asertywności?

Comments are closed.

Close Print